politika
vijest

Makedonsko zdravstvo: cinizam države i pragmatika kapitala

Foto: AFP / Robert Atanasovski

Iako je situacija u makedonskom zdravstvenom sustavu već godinama na rubu katastrofe i stalno prijeti eskalacijom u vidu protesta zbog smrti pacijenata i napada na medicinsko osoblje, novi zakon koji je pripremila tamošnja Vlada potez je u smjeru otvorenog uništenja javnog zdravstva. Naime, u parlamentarnu proceduru je poslan prijedlog zakona o “slobodnim zdravstvenim zonama” za strance. Radi se o zonama u kojima bi domaći ili strani kapital mogao izgraditi zdravstvene ustanove čiji bi pacijenti mogli biti isključivo strani državljani, a pritom bi bio izdašno subvencioniran od države, što izravno što putem poreznih olakšica.

Naprimjer, ukoliko bi se neki investitor odlučio na investiciju od 50 milijuna eura Vlada bi pokrila pola troškova, odnosno 25 milijuna eura. Nadalje, investitori bi bili oslobođeni svih poreza na prihode u periodu od deset godina. Također, u istom periodu bi bili oslobođeni plaćanja PDV-a i carina na uvezenu medicinsku opremu. Ukoliko bi slučajno u sklopu investicije otvorili i neku vrstu ustanova za školovanje i obuku liječnika period poreznih olakšica bi se produžio na petnaest godina. Ili kako je ciljeve u žongliranju standardnim floskulama sve pospojio ministar zdravstva Nikola Todorov koji je preživio razne proteste na kojima se tražila njegova ostavka kao i parlamentarno izglasavanje (ne)povjerenja: “… razvoj medicinskog turizma, povećanje razine zdravstvene zaštite u Makedoniji, privlačenje stranog kapitala, transfer znanja i tehnologija.”

Da je ministrova kombinacija povoljnih učinaka ovakvih politika olakšica kapitalu nemoguća svjedoči i niz primjera, kao i jednostavna računica. Subvencije i porezne olakšice mogu jedino smanjiti javna sredstva potrebna za poboljšanje stanja u javnom zdravstvenom sektoru, još više doprinijeti raskoraku u kvaliteti usluga i time dodatno povećati koeficijent nejednakosti po kojem je Makedonija vodeća u Europi. Dugogodišnje neulaganje u medicinsku infrastrukturu i opremu, odlazak najboljih kadrova i pomanjkanje prikladnih lijekova već su učinili sustav prilično nefunkcionalnim, a novi zakon čije se usvajanje očekuje ovaj mjesec situaciju će samo dovesti do neizdrživosti.