politika
Slovenija
vijest

Nevolje slovenskog diplomata u doba štednje

Foto: AFP / Jonathan Pool

Da tzv. eurointegracijski procesi mogu biti nezgodna stvar svjedoče proturječja u koja se nedavno uplela Slovenija. Naime, institucionalni okvir Europske unije i “pravila ponašanja” prisiljavaju je da ne ispunjava revno obveze u drugoj međunarodnoj asocijaciji – NATO-u. Na udaru mjera štednje i rezanja javne potrošnje koje nalaže europska monetarna i fiskalna politika našao se tako i vojni proračun. Prema riječima Jelka Kacina, veleposlanika Slovenije pri NATO-u, u tamošnjim se kuloarima neslužbeno čuje da Slovenija postaje samo teret, da će se uskoro obznaniti crveno svjetlo takvim praksama, obustaviti komunikacija diplomatskim jezikom i izravno zaprijetiti zbog neispunjavanja propisanih obveza.

Izdvajanja za obranu u slovenskom proračunu su sve niža iz godine u godinu. Iako je prošle godine naizgled došlo do povećanja sredstava radi se o učinku premještanja nekih ingerencija ministarstva unutarnjih poslova u ministarstvo obrane. Kacin, kojemu je očito izrazito neugodno šetati po briselskim hodnicima, tvrdi da bi se promjena smjera obrambenih politika trebala očitovati najkasnije do srpanjskog samita NATO-a u Varšavi. Nije nužno, nastavlja, da Slovenija automatski povisi izdvajanja za vojsku na 2% BDP-a koliko NATO očekuje, već da se barem pokaže tendencija rasta i da na taj način “Slovenija opet postane poštovana članica Saveza”.

Kacin se u svom ekspozeu uspio dotaknuti i demokracije, odnosno stava građana o proračunskom balansiranju između pritisaka “međunarodnih partnera”. Prema njegovom mišljenju, ne bi trebao biti problem građanima objasniti zašto je nužno povećati izdvajanje sredstava za obranu. Time je samo proširio konkurenciju za najzabavniji aspekt cijele priče: već spomenuto proturječje članstva u međunarodnim organizacijama koja su predstavljali sveti cilj postsocijalističke tranzicije; činjenica da jedan diplomat želi odstraniti neugodu koju osjeća među “frendovima” pozivanjem na potencijal demokratskog legitimiteta; pretpostavka da Slovenija opće išta predstavlja u NATO-u, bilo breme bilo adut, i posljednje i vjerojatno najzabavnije – da Slovenija potkopava NATO iznutra.