Na jučerašnjoj sjednici hrvatske vlade ministar financija Zdravko Marić predstavio je smjernice proračuna za 2016. godinu koji bi trebao biti donesen u ožujku. Iznesene smjernice su vrlo jednostavne: moraju se zadovoljiti kriteriji Europske komisije i rejting agencija, odnosno smanjiti proračunski deficit, a pritom se porezna struktura neće mijenjati. To znači, kao što je ministar i naglasio, da će se mjere suzbijanja deficita vršiti isključivo na rashodovnoj strani, dok će eventualne oscilacije na prihodovnoj strani uglavnom ovisiti o dostizanju predviđenog rasta od 1,5 do 2% koji će služiti kao podloga prijedloga proračuna.
Ministar nije bio precizan oko područja i dubine najavljenih rezova, ali je jednom izjavom potvrdio da će biti “bolni”. Naime, naglasio je da će neka socijalna prava biti ukinuta i da će krajnjoj izradi i izglasavanju proračuna morati prethoditi i određene zakonske izmjene kako bi predviđene promjene u rashodovnoj strani uopće bile legalne. Dakle, čini se da postojeće prepreke novom “stručnom” proračunu spadaju u sferu stečenih socijalnih prava. Očito sada predstoji odluka koja će zakonski regulirana prava biti prva na udaru. A s obzirom na šutnju u ostatku vlade nakon ministrovog ekspozea, sličnu onoj u razredu kad učiteljica postavi stvari na svoje mjesto, ova odluka sigurno neće “uzdrmati” koaliciju kao neke do sada. Svi se stručnjaci slažu jer im ništa drugo ne preostaje.
O utjecaju “stručnog kadroviranja”, glavnog ideološkog oslonca ove vlade, na ekonomske politike sve je zapravo rekao jučer Darinko Kosor iz HSLS-a, jedne od brojnih beznačajnih članica vladajuće koalicije, iskazavši razočaranje što njihov stručnjak Josip Budimir nije dio nove vlade, ali uz priličan optimizam da će naći svoje mjesto u idućoj “turi ministara”: kadrovska rotacija da se ništa ne bi promijenilo. Da parafraziramo poznatu navijačku pjesmu: uprave prolaze, igrači odlaze, ostajemo samo tržište i mi.