politika
vijest

Frontex pretvoren u “deportacijsku agenciju”

Foto: AFP / Sebastian Bozon / Prosvjed protiv Ftonrexa ispred Europskog parlamenta

Europski parlament dao je u srijedu (6. jula) konačno zeleno svijetlo za proširenje ovlasti Europske obalne straže (European Border and Coast Guard Agency, Europska granična i obalna straža za zaštitu europskih vanjskih granica). Radi se o promjeni ustrojstva i ovlasti već postojeće agencije za zaštitu granica – Frontexa. Europski Zeleni i koalicija lijevih stranaka GUE/NGL u europskom Parlamentu usprotivili su se ovoj odluci, upozoravajući da se ovime krše brojna ljudska prava različitim skupinama.

Ska Keller, glasnogovornica Zelenih kazala je kako će “ovaj plan transformirati Frontex u agenciju za obranu granica i prekograničnih deportacija. Umjesto da se vodimo principom zaštite izbjeglica, ova nova shema penalizirat će one EU članice koje su propustile “preveliki” broj ili deportirale premali broj osoba koje su u EU ušle bez regularnih dokumenata. Ovime će se prisiljavati članice da dopuste djelovanje snaga Frontexa unutar svojih granica pod prijetnjom izbacivanja iz Šengena, što potkopava samu srž EU”.

Nadalje, prema novim pravilima Frontex više neće morati voditi operacije traženja i spašavanja na moru, i to usprkos sve većem broju utapanja prilikom pokušaja prelaska Mediterana. Uz nove ovlasti, agencija će također moći surađivati u kontrolnim misijama sa trećim zemljama, na njihovom terenu, (čak npr. u Libiji ili Siriji, ne samo u pograničnim trećim zemljama). Jedino je ograničenje, smatra Keller, što Frontex neće moći deportirati izbjeglice iz jedne treće zemlje (npr. Srbije) u drugu (npr. Tursku).

Ogromni korak u krivom smjeru

Bruxelles će dakle “u kritičnim” situacijama moći slati timove za brzu intervenciju na vanjske granice EU s ciljem osiguranja zajedničkog sustava obrane. Pogranična straža bit će pritom locirana u svim takvim zemljama članicama, a timovi će se raspoređivati prema zahtjevu nacionalnog parlamenta ili po nalogu Europskog vijeća. Vijeće će moći raspoređivati snage i onda kada Bruxelles procijeni kako neka članica ne ispunjava svoje obaveze, odnosno kada je “migracijski pritisak toliko snažan da ugrožava funkcioniranje Šengena”. Još jedno, manje ograničenje jest da će snage moći biti raspoređene po granicama tek nakon donesenog plana njihovog djelovanja. Ukoliko zemlja u kojoj se snage planiraju rasporediti ne donese takav plan, susjedne zemlje imaju pravo uvesti granične kontrole. S obzirom na ovlasti ove agencije, upravljanje nacionalnim granicama ostaje u ovlasti nacionalnih vlada u mirnodopskim situacijama dok će u “kritičnim” situacijama te ovlasti biti prenesena na Obalnu stražu (Frontex).

Kako je kazala zastupnica koalicije GUE/NGL Marina Albiol, “radi se o deportacijskoj agenciji koja će vraćati ljude natrag u bombardiranja i gladovanje, s ciljem da im se spriječi pristup Europi”. Dodala je i kako i u ovoj agenciji postoji jasan demokratski deficit jer agencija neće imati demokratski izabrano političko vodstvo, štoviše, nema nikakve transparentnosti, i nikakvog poštovanja za ljudska prava”.

Radi se o ogromnom koraku u pogrešnom smjeru, kazala je švedska zastupnica iste koalicije Malin Björk, “ovo je najgori aspekt europske kooperacije; ne postoji solidarnost sa ljudima koji traže zaklon od ratnih stradanja. Ne prihvaćamo ovakvu Europu”.