Dogovorom predsjedništva parlamenta, sutrašnji dan je predviđen za izglasavanje nepovjerenja vladi Kosova. Do te odluke je došlo nakon što je opozicija uspjela sakupiti potrebnih 40 potpisa kojima se zahtijeva glasanje o vladi koju su nazvali “neodgovornom”. “Stanje nije dobro i mi i građani smo nezadovoljni”, složio se u općim frazama čak i predsjednik parlamenta iz redova vladajuće većine Kadri Veseli. No ujedno najavio i kako ova inicijativa, koju pokreću “oni koji su blokirali rad parlamenta”, nema nikakvu šansu da prođe. Doista, inicijativa opozicije je osuđena na propast i u tom je smislu riječ samo o standardnom parlamentarnom folkloru. No iza birokratskih procedura i nedefiniranih zahtjeva kriju se stari sukobi koje ovom prilikom nitko ne spominje.
Protekle tri godine, koliko traje vlada koalicije dviju najvećih albanskih i jedine srpske stranke, opozicija pokušava iskoristiti svaku priliku da oslabi ovaj savez. Za to je jednako koristila socijalnu demagogiju – ispravno kritizirajući katastrofalnu situaciju u zemlji, ali ne nudeći jasna rješenja – kao i etnički šovinizam. Naime, dvije vodeće albanske stranke izmjenjuju se na vlasti od uspostave institucija Kosova 2001. godine, pa se smatraju najodgovornijima za pogrešne razvojne poteze. Činjenica da su u svoju koaliciju primile i Srpsku listu, koja je u bliskim odnosima s vlastima u Beogradu, bila je pak opoziciji prilika za optužbe da je vlada izdala nacionalne interese. Cijelo vrijeme, politički život u zemlji je blokiran dvama pitanjima: uspostavom Zajednice srpskih opština i razgraničenjem s Crnom Gorom.
Obje stvari su zahtjevi koje je Europska unija postavila pred Kosovo kako bi nastavila svoje procese “europeizacije zemlje”. Iako u debeloj manjini, opozicija je blokirala izglasavanje tih zakona nasilnim prekidima parlamentarnih sjednica, opravdavajući svoje poteze potrebom sprječavanja “prodaje zemlje Srbima i Crnogorcima”. Zbog prijetnji novim prekidima, ponovno je odgođeno glasanje o razgraničenju koje se trebalo održati jučer. Kako je objavljeno, nakon “konzultacije” s ambasadom SAD-a, zaključeno je da će se glasanje o granici s Crnom Gorom održati nakon glasanja o povjerenju vladi, kada vladajući očekuju da će njihova većina biti uvjerljivo potvrđena. Pomicanje međutim nije smelo opoziciju koja i za srijedu najavljuje blokadu, a možda čak i prosvjede na ulici.
I dok se opozicija i vlast vrte u krug oko parlamentarnih procedura i blokiranja istih, čini se da je jedino oko čega se slažu i oni i javnost to da “situacija nije dobra”.