politika
vijest

Poučci s Grenfella

Foto: AFP / Tolga Akmen

Gentrifikacijski procesi već desetljećima važno su obilježje života velikih gradova. Međutim, kao i brojne važne društvene teme, rijetko su udarna tema domaćih i svjetskih mainstream medija i tek ih najpotresniji primjeri dovode u fokus javnosti. Tragedija stanara socijalnih stanova londonske višekatnice Grenfell koja je u noći s 13. na 14. juna u potpunosti izgorjela i uzrokovala (zasad potvrđenih) 79 smrtnih slučajeva, potaknula je medije i primorala glavne britanske političke aktere da se aktivnije tome posvete. Zgrada je imala tu nesreću da je bila jedna od rijetkih takvih u bogataškom distriktu. Nitko od mjerodavnih (upravna organizacija, lokalno vijeće, čak i članovi parlamenta) nije reagirao na organizirana upozoravanja stanara da iznimna zapuštenost prostora ugrožava živote 400-600 ljudi. Tek kada je ovaj neugledni betonski div iz 1970-ih počeo previše narušavati izgled distrikta, prionulo se njegovom dotjerivanju i energetskoj obnovi – prekrivajući ga materijalom koji bolje izgleda, i bolje gori.

Ta “obnova” nikako nije učinila stanovanje sigurnijim, a samo je kratkotrajno udovoljavala estetskim ukusima više klase iz općine Kensington i Chelsea jer sada usred ušminkanog kvarta stoji golema crna urna. Nakon tog tragičnog događaja, uslijedilo je izbjegavanje odgovornosti nadležnih, prešućivanje točnog broja žrtava te odbijanje da se tragediju sagleda u političkom i klasnom kontekstu. To je pak izazvalo brojne nemire te je vlada morala pokrenuti istrage. Procijenjeno je da u Velikoj Britaniji postoji više od 500 stambenih blokova koji su podjednako nesigurni kao Grenfell pa će oni biti podvrgnuti sigurnosnim testovima. Prije tri dana objavljeno je kako nijedna od prvih 60 testiranih ne zadovoljava sigurnosne uvjete – naime svaki od njih obložen je materijalom koji je zapaljiv i koji nije adekvatan za prekrivanje visokih objekata. Tada je prekontrolirano tek 60 objekata, iako je predviđeni ritam 100 po danu, pa je očigledno da vlasti još uvijek pokušavaju kupiti vrijeme kako ne bi morale priznati da je štednja na siromašnima otišla predaleko.

Potaknuta saopćenjem britanske vlade, u praznično nedjeljno veče, Hrvatska radiotelevizija dala je u kratkom prilogu pogled na domaći teren: zbog imperativa energetske učinkovitosti, mnoge stambene objekte čeka obnova, a intervjuirani stanari nadaju se da će se ona odviti prema zadanim propisima, bez škrtarenja na nešto skupljim, ali sigurnijim materijalima. Ako se vratimo slučaju Grenfell, koji jest žrtva brutalnog škrtarenja, ostavljeni su pisani dokazi da se upozorenjima i zagovaranjima sigurnijeg stanovanja često se umanjivao značaj prikazujući ih kao još jedan od ni najmanje urgentnih zahtjeva za poboljšanjem kvalitete života. Pri tome se zaboravilo da je kvaliteta života jednih uvijek u prvom planu, jer tko zna bi li londonski soliter tako rapidno izgorio da bogatim stanovnicima ove četvrti nije smetao pogled na sivi negorljivi beton.