politika
Kosovo Srbija
vijest

Zaglavljeni u pregovorima

Foto: AFP / Armend Nimani

Predsjednici Aleksandar Vučić i Hašim Tači nastavit će danas pregovore o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova. Novi sastanak dvaju predsjednika događa se gotovo sedam mjeseci od posljednjega, a kao i u prethodnim rundama facilitira ih Europska unija.

Na posljednjem sastanku implementiran je dogovor o integraciji srpskih sudaca na Kosovu u kosovski pravosudni sustav.
Teme drugih prethodnih razgovora bavile su se autonomijom srpskih općina na Kosovu i energetikom. No, od implementacije sporazuma o sudstvu, ništa se novo nije dogodilo. Posljednja runda tehničkih razgovora, vodila se od 19. do 21. marta i završila je neuspjehom, piše BIRN.

Dok EU predvidivo inzistira na pojačanju pregovora ističući kako taj proces ima presudan utjecaj na europske integracije ovih zemalja, Srbija inzistira na rješavanju pitanja autonomije većinski srpskih općina. Rok za to istekao je još u decembru. Odnose dviju zemalja tada je pogoršalo uhićenje srpskog povratnika na Kosovo pod optužbom za ratne zločine, što je srpska strana nazvala provokacijom čiji je cilj sabotaža pregovora. Vučić i Tači su prije sastanka koji se ima održati danas posjetili New York, no nijedan nije potvrdio da se sastanak održao. Vučić je kazao kako se sastao s glavnim tajnikom UN-a Antoniom Guterresom dok su prištinski mediji Tačijev posjet SAD-u proglasili “tajnim”.

No, ovo sve je tek vrh problema, prije otprilike desetak dana u posjeti Balkanu bio je pomoćnik pomoćnik državnog sekretara SAD Wess Mitchell koji je 14. marta u Beogradu kazao kako Kosovo ima pravo da formira profesionalne snage koje će se baviti sigurnošću, dok je “predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da ne postoji nikakav papir koji Kosovu daje pravo da formira oružane snage”. Vučić je kazao kako je Srbija spremna na kompromisna rješenja, ali ne na poniženje i urušavanje države.

Kad se sve zbroji, pregovori nisu daleko napredovali, a sa sve dubljom krizom Europske unije, opada i njezin utjecaj na ove dvije zemlje, što se vidi i iz sedmomjesečnog zastoja pregovora.