politika
vijest

Štrajk u javnom sektoru na Kosovu?

Foto: AFP / Armend Nimani

Kosovski premijer Ramush Haradinaj je u prosincu prošle godine donio prilično kontroverznu odluku: povećao je plaće sebi, članovima svog kabineta te sucima i tužiteljima za čak 100%. Naravno, uslijedile su burne reakcije opozicije, sindikata i šire javnosti. Osim što je posrijedi vrlo sumnjiva rabota “kupovanja” naklonosti sudaca i tužitelja, toliko povećanje plaće sebi i svojim suradnicima sugerira ozbiljan sukob interesa. Na tom tragu su u siječnju ove godine opozicijski parlamentarni zastupnici uputili zahtjev Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti Haradinajova postupka.

Nakon pet mjeseci razmatranja slučaja, jučer je Ustavni sud priopćio svoju odluku. Prema njima, nema ništa nezakonito u povećanju plaća. Međutim, čini se da odluka Ustavnog suda ne predstavlja završnu riječ u ovom slučaju. Sudeći po reakcijama na odluku, sukob će se prenijeti s pravnog terena na onaj politički. Ili preciznije rečeno – sindikalni. Naime, čitav niz sindikata koji zastupaju radnike u javnom sektoru je glasno reagirao na odluku Ustavnog suda. Pritom su naglasili da ni štrajk nije isključen kao metoda pritiska.

Avni Ajdini, čelnik Saveza sindikata Kosova, naglasio je kako oni nisu protiv povećanja plaća kao takvog već protiv diskriminacije u tom postupku. Zahtijevaju da se povećanje proširi po cijelom javnom sektoru. Sa sličnim zahtjevom mu se priključio i Sindikata pravosudnih radnika koji traži da se povećanje ne ograniči samo suce i tužitelje već da budu uključeni svi radnici u pravosuđu. Jednako su odlučni i u Federaciji zdravstvenih sindikata koji traže povećanje plaća do kraja ovog mjeseca. Oni, međutim, ne najavljuju štrajk. Oni naprosto smatraju da će uslijed potplaćenosti radnika zdravstveni sustav jednostavno kolabirati.

Nadajmo se da taj scenarij nećemo gledati i da će se radnici na Kosovu izboriti za povećanje plaća.