Ako imalo pratite europsku energetiku, onda ste upućeni u peripetije između Poljske i Europske unije, a po pitanju energana na ugljen. Poljska je u EU označena kao najproblematičnija zemlja kad se radi o ugljenu. Njezine elektrane ne rade kao suvremene na obnovljive izvore energije niti su pokretane inovativnim tehnologijama, već se i dalje baziraju na ugljenu. Zamislite stoga “iznenađenja” kada je kao elektrana koja proizvodi najveću količinu izrazito opasnog plina dušikovog dioksida (NO2) prepoznata jedna njemačka, i to na ugljen – Niederaussem kojom upravlja RWE.
Osim Niederaussema drugi najveći proizvođač NO2 je londonski transport. Rezultati su ovo analize provedene u Greenpeaceu nakon što je satelit Sentinel 5P kojeg je lansirala Europska svemirska agencija ESA poslao snimke. Na njima se jasno vidi crvenkasti oblak (oznaka najgoreg zagađenja) koji se proteže od Engleske pa do juga Njemačke.
Izvori iz Greenpeacea komentirali su za Euractiv kako se s novim satelitskim snimkama stvarni zagađivači više nemaju gdje sakriti. Novi sateliti posjeduju do sad neviđene mogućnosti precizne identifikacije stvarnih zagađivača, što ide toliko daleko da je moguće prepoznati kada regulatori ne rade svoj posao.
RWE vs. Greenpeace
RWE je dakako odbacio rezultate analize satelitskih snimki sporeći metodologiju koju smatraju “simplificiranjem stvarnosti” jer se mjerenje zagađenosti za lokaciju radijusa 100km u pokrajini kakva je Sjeverna Rajna-Vestfalija ne može precizno odrediti zagađivač, budući da ih je zaista mnogo, neki dolaze iz energetskog sektora, neki iz industrijskog, a ostatak iz prometa. Iz RWE-a također inzistiraju na tome da su emisije iz njihovih elektrana “debelo ispod svih relevantnih pragova”. Iz RWE-a također priznaju kako još nisu udovoljili novim emisijskim standardima definiranima 2017. na razini EU.
Dušikov dioksid izrazito je zdravstveno štetan plin koji iz tekućeg prelazi u plinovito stanje već na sobnoj temperaturi. Inače se ne upotrebljava se u industriji, ali se koristi za bijeljenje brašna i za proizvodnju oksiceluloze, a služi i kao oksidans pri izgaranju raketnih goriva. Inače je anorganski spoj koji se razvija u kemijskim procesima poput gorenja organskih i i anorganskih dušikovih spojeva. Može izazvati edem pluća i smrt gušenjem stoga se u radu s ovim plinom uvijek koristi zaštitna oprema (maska preko cijelog lica i gumene rukavice). U EU NO2 uzrok je, procjenjuje Europska agencija za zaštitu okoliša (EEA), 75.000 preuranjenih smrti godišnje.
Iz Greenpeacea poručuju kako europske vlade moraju prestati na prvo mjesto stavljati profite kompanija na prljave energente koje truju ljude i okoliš. Također smatraju da se subvencije na ugljen odmah moraju prestati izdavati.