Europska konfederacija sindikata (ETUC) poslala je pismo upozorenja ambasadorima članica EU, uoči njihovog današnjeg sastanka, da riješe međusobne razmirice i hitno donesu odluku o pomoći za radnike pogođene ekonomskim učincima pandemije. Krizni fond za zaštitu radnih mjesta SURE (Support to mitigate Unemployment Risks in an Emergency) još uvijek čeka na zeleno svjetlo, a ETUC je već nekoliko puta upozorio da ljudi koji su ostali bez posla ne mogu čekati do početka lipnja. ETUC sada ponovno reagira u svijetlu rezultata novog istraživanja Eurofounda koje je pokazalo da je zbog krize izazvane pandemijom gotovo trećina (28%) radnika u Europi trajno ili privremeno ostala bez posla, a znatan dio zaposlenih smatra da je izgledno da će ostati bez posla u idućih nekoliko mjeseci. Ukoliko se na današnjem sastanku donese finalna odluka o kriznom fondu SURE, on bi krenuo u primjenu 1. lipnja.
Eurofoundova online anketa pokrenuta je 9. travnja, sa ciljem dobivanja uvida u neposredne ekonomske i društvene učinke pandemije korona virusa u Europi. Fokus ankete su učinci pandemije na rad, rad od kuće, financijsku situaciju i ukupno blagostanje stanovništva Europe. Prvi rezultati su objavljeni početkom svibnja, a odnose se na nešto više od 85.000 ispitanika koji su do 30. travnja ispunili anketu. Anketu će se i dalje moći ispuniti kroz sljedećih nekoliko mjeseci, a finalni rezultati će biti objavljeni u rujnu 2020. Rezultati prikupljeni u travnju odnose se na neposredne učinke pandemije, dok će kasniji rezultati omogućiti promatranje učinaka pandemije kroz vrijeme. Rezultate istraživanja moguće je pretražiti i vizualno prikazati prema pojedinoj državi, spolu i dobi.
Prvi rezultati ukazuju na velike gubitke radnih mjesta, povećanje rada od kuće, drastično smanjenje radnih sati te rast osjećaja nesigurnosti u vezi vlastitog radnog mjesta, zabrinutosti u pogledu financijske situacije, kao i na na smanjenje blagostanja (pojam koji podrazumijeva subjektivne procjene osjećaja sreće, zadovoljstva životom i životnog optimizma) u odnosu na razdoblje prije pandemije. Nešto manje od trećine ispitanika (28%) ostalo je bez posla trajno ili privremeno. Povrh toga, 15% još zaposlenih diljem Europe smatra da je izgledno da će izgubiti posao u iduća tri mjeseca, a u pojedinim državama EU ta se brojka penje na 34% (Bugarska), 23% (Grčka) i više od 20% u Italiji, Portugalu, Poljskoj. Oko 6% Europljana smatra da je izgledno da će morati napustiti svoj smještaj u idućih šest mjeseci jer ga više neće moći priuštiti, a udio je veći od 10% u tri članice EU: Cipru, Grčkoj i Malti.
Jučerašnjim pismom čelnicima Europske unije ETUC upozorava da će sa svakim daljnjim otezanjem biti prekasno da se radna mjesta spase, a negativni učinci krize bit će teži nego što su mogli biti da se reagiralo na vrijeme.