Prije tri godine izgrađena replika Terazija iz 30-ih godina prošlog stoljeća na Novom Beogradu u procesu je demontiranja. Na mjestu replike, čija je izrada koštala 600.000 eura javnog novca, trebala bi se izgraditi autobusna stanica, inače predviđena na tom mjestu urbanističkim planom još od prije tridesetak godina.
Replika, odnosno tzv. tematski park “Terazije” izgrađen je u sklopu projekta bizarnog naziva “Beogradizacija Beograda”. Ono što se smatralo pod ”beogradizacijom” bila je aktivacija izgubljenih vrijednosti iz međuratnog, zlatnog doba građanskog, kapitalističkog Beograda. Te izgubljene vrijednosti nastojale su se povratiti akcijama poput one u kojoj su mladi Beograđani pomagali svojim starijim sugrađanima nositi kupljene namirnice do njihovih domova. Osnovna ideološka potka projekta nalazi se u identificiranom razlogu nestanka tih vrijednosti kao što su pristojnost, uviđavnost, poduzetnički duh, sve ono što je krasilo metropolu jedne kraljevine u međuratnom razdoblju. Razlog je, naravno, socijalizam.
Svu neprirodnost i nametnutost socijalizma najlakše je locirati u urbanističkoj logici Novog Beograda u koju je trebalo intervenirati replikom Terazija. Kao i u svim revizionističkim poduhvatima cilj se ne iscrpljuje u novim interpretacijama historije, već u posrednom političkom delegitimiranju progresivnih snaga danas. Zato je u svojoj pretjeranosti bio točan jedan od zlobnijih komentara nakon izgradnje replike: “Mogli su da objese nekoliko lutki komunista pa da bude autentičnije.”
Možda bi bilo politički i historijski pravednije da uživamo u samoraspadanju revizionističke scenografije, ali rušenje replike i planirana izgradnja autobusne stanice, s obzirom na situaciju u beogradskom javnom prijevozu, zapravo grade scenografiju nove političke borbe.