Pravne osobe Katoličke crkve napokon ulaze u porezni sustav Republike Hrvatske. Katolička crkva ovime gubi status “porezne oaze” te postaje više-manje ravnopravan porezni obveznik s građanima i drugim pravnim subjektima. Crkva je dosad kao vjerska zajednica imala povlašteni status i bila lišena plaćanja poreza. Prema pisanju Večernjeg lista, ovaj “poprilično radikalan porezni zaokret dogovorili su osobno nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić i ministar financija Boris Lalovac”. Isti izvor navodi kako će Crkva morati “plaćati porez na sve tzv. necrkvene prihode”, kao što su prihodi od iznajmljivanja prostora, trgovinske ili turističke (hodočasničke) djelatnosti.
Crkvi odgovara da uđe u porezni sustav jer će tako moći odbijati PDV kao pretporez, što sada ne može. U slučajevima izgradnje novih objekata, plaćanje PDV-a kao krajnji korisnici financijski ispadne manje ekonomično nego što bi bilo da je Crkva član poreznog sustava. Međutim, ovo je ipak tek djelomični pomak jer milodari vjernika kao i tzv. “darovi” za pojedine sakramente (krštenje, vjenčanje, sprovod) i dalje ostaju van poreznog sustava, premda za njih postoje čak i cjenovnici. Ove iznimke omogućene su na temelju u javnosti spornih ugovora između Vatikana i Republike Hrvatske.
Crkva se ovim ustupkom državi osigurala od nametanja vjerskog poreza koji je zapravo jedini pravedan način distribucije javnih sredstava vjerskim zajednicama. Javnost je nedavno dobila informacije o stotinama milijuna kuna koje se crkvi isplaćuju iz javnog proračuna čak i sada u kriznim godinama, dok se istovremeno režu socijalna davanja, izdavanja za obrazovanje, zdravstvo i kulturu. S jedne strane, SDP ovim potezom želi dodatno naglasiti poziciju socijalne pravednosti bez da se zamjeri Crkvi u predizbornoj godini, a Crkva se nastoji ustupkom ograditi od kritika koje joj spočitavaju socijalnu neosjetljivost.