Europska komisija planira uspostaviti praksu provođenja obaveznih konzultacija sa zemljama članicama prije nego što one potpišu energetske ugovore sa trećim zemljama. Prema pisanju portala EurActiv nova praksa dio je strategije diverzifikacije dobavljača energije u Europskoj uniji. Europska će unija inzistirati na aktivnijoj participaciji u pregovorima o međunarodnim sporazumima kako bi osigurala njihovu usklađenost sa svojim pravilima. Prema trenutnoj praksi, zemlje članice moraju informirati Europsku komisiju o međunarodnim ugovorima koji se tiču tržišta energijom i sigurnosti nabave. Revizijom ovih pravila Komisija će osigurati pravo pristupa pregovorima za cijeli niz različitih ugovora.
Povod promjeni pravila je šest međunarodnih energetskih ugovora koje su sa Rusijom potpisale Bugarska, Hrvatska, Grčka, Mađarska, Slovenija i Austrija. Dogovori potpisani s Gazpromom navodno nisu bili kompatibilni s pravilima EU vezanima za državne subvencije i pravila tržišnog natjecanja.
Kako bi smanjila ovisnost Europe o ruskom plinu, Europska komisija će pokušati postići dogovore s Alžirom, Turskom, Azerbejdžanom, Turkmenistanom, Iranom, itd.