politika
vijest

Klasne karavane u suprotnim smjerovima

Foto: AFP / Katy Lee

Dok je početak prošle godine, uslijed ukidanja zabrane rada za rumunjske i bugarske državljane istekom perioda prilagodbe 31.12.2013., obilježila medijska histerija u Velikoj Britaniji o navodnim hordama Rumunja i Bugara koji dolaze otimati radna mjesta, početak ove obilježava nešto drukčija klasna karavana između navedenih zemalja. U posve suprotnom ambijentu ovih dana je u posjetu Rumunjskoj delegacija koju sačinjavaju predstavnici više od 50 britanskih kompanija. Nakon što završe razgovore u Rumunjskoj odlaze po istoj misiji u Bugarsku.

A misija se sastoji u dogovaranju eventualnih investicija. U razgovorima s rumunjskim dužnosnicima sigurno olakotnu okolnost čini i nedavno najavljena brutalna “fiskalna relaksacija” u toj zemlji. Glasnogovornici britanskog kapitala odmah su jasno i rekli kakav ih tip investicija zanima, vrlo karakterističan za kapital iz zemalja centra u perifernom kontekstu. S jedne strane radi se o eksploataciji prirodnih resursa poput nafte i plina, a s druge o ulaganju u infrastrukturu. Na tragu Junckerova investicijskog plana, ulaganjem u infrastrukturne projekte financirane javnim novcima izrazito se umanjuje rizik i neizvjesnost povrata koje sa sobom nosi zasićeno, slobodno europsko tržište.

Metodologiju kojom će se na sastancima iznaći pozitivno rješenje za obje strane, britanski kapital i rumunjsku vladu, otkrio je na svom blogu britanski ambasador u Rumunjskoj Paul Brummell. Nakon što se osvrnuo i na dalje prisutnu snažnu korupciju u rumunjskom društvu koja koči investicijski zamah, naznačio je da se samo radi o tome da  britanske kompanije i rumunjski dužnosnici sjednu za isti stol, a poduzetnički duh na obje strane će odraditi sve ostalo.

Kao što je poduzetnički duh, odnosno profitni imperativ, onaj koji oduzima radna mjesta u Velikoj Britaniji, a ne istočnoevropski imigranti s početka priče.