Tisuće podržavatelja najveće albanske opozicijske stranke prosvjedovalo je jučer na središnjem trgu u Tirani, zahtijevajući ostavku vlade, odnosno prvenstveno predsjednika parlamenta Ilira Mete i premijera Edija Rame. Protest je potaknula najveća opozicijska stranka – Demokratska partija Albanije – radi optužbi za teško kazneno djelo, a u vezi s navodima o planiranom atentatu na zastupnika Toma Doshija nedavno izbačenog iz vladajuće Socijalističke partije.
Opozicijski vođa Lulzim Basha, inicijator prosvjeda, o povodu je kazao kako se “u Ministarstvu unutarnjih poslova cjenka životima dvaju zastupnika” te se zbog toga zahtjeva odstupanje vlade. Optužbe za pokušaj atentata u javnost je iznio Tom Doshi u video snimci objavljenoj prije desetak dana kazavši kako je unajmljen profesionalni ubojica da ubije njega i još jednog parlamentarnog zastupnika – Mihilla Fufija. Toshi je iz partije izbačen radi kritika upućenih premijeru Ediju Rami o neispunjavanju predizbornih obećanja datih Toshijevoj izbornoj jedinici na sjeveru Albanije. Toshi je također kazao kako je informacije o potencijalnom atentatu Rami prvi put prenio prije šest mjeseci.
Doshi je za planiranje atentata optužio predsjednika parlamenta Ilira Mete. Državno odvjetništvo optužbe je uzelo ozbiljno te provelo saslušanje premijera Edija Rame, predsjednika Skupštine Ilira Mete, ministra unutrašnjih poslova i bivšeg premijera. Za sumnju da je trebao izvesti ova ubojstva uhićen je Durim Bami koji se trenutno nalazi u pritvoru gdje će i ostati do okončanja istrage. Bami je 3. marta priveden na graničnom prijelazu Hani Hotit u Skadru, a priznao je kako je angažiran da ubije Doshija, prenosi Aljazeera.
Opozicijska Demokratska partija koja je u junu 2013. godine izgubila vlast nakon osam godina, iskoristila je ovaj slučaj kako bi oslabila vladajuću Socijalističku partiju. Aktualni predsjednik parlamenta Ilir Meta na ovoj se poziciji nalazi od izbora 2013., no prije toga je bio premijer Albanije u periodu od 1999. do 2002., zatim je držao poziciju Ministra vanjskih poslova od 2002. do 2003., te ponovno od 2009. do 2010. Također je bio i premijerov zamjenik te ministar ekonomije, trgovine i energije. Ove pozicije držao je i u lijevim i u desnim vladama. Nakon izlaska iz tzv. Socijalističke partije, osnovao je manju partiju pod nazivom Socijalistički pokret za integraciju (LSI) koja je sudjelovala u vlasti Demokratske partije koja sada koristi optužbe protiv svog dojučerašnjeg koalicijskog partnera da bi oslabila vladajuću partiju.
Istovremeno, premda su albanski mediji puni vijesti o ovome slučaju, nestranačka javnost dosada nije pokazala interes da se priključi prosvjedima koji se pretvaraju u javno razračunavanja dviju najvećih stranaka.