Crnogorski novinari, kao i oni u ostalim zemljama regije, potplaćeni su, često rade vikendima, tijekom godišnjih odmora i rijetko su članovi sindikata. Crna Gora ima 809 novinara koji rade za nešto više od sto crnogorskih medija. Njihove prosječne plaće niže su od republičkog prosjeka, stoji u Izvještaju kojeg je objavio je Institut za medije Crne Gore.
Istraživanje što ga je proveo Institut za medije pokazuje kako je prosječna novinarska plaća u Crnoj Gori oko 470 eura što je niže od prosjeka koji iznosi 487 eura. Svaki četvrti novinar u Crnoj Gori radi prekovremeno na dnevnoj razini, a gotovo polovina njih za taj dodatni posao nije uopće plaćena. Dvadeset posto novinara radi po 10 sati dnevno, a jednom dijelu njih radni dan traje i po 15 sati. Prema predsjednici Sindikata medija Crne Gore Marijani Camović, koja je prošle godine dobila otkaz nakon što je osnovala sindikat , radnici u crnogorskim medijima često su lišeni prava na plaćeni godišnji odmor, kao i redovnog mjesečnog prihoda te radnog tjedna s maksimumom od 40 radnih sati. Ona također smatra da vlasnici medija često opstruiraju priključivanje novinara sindikatima, piše Balkan Insight. I u Crnoj Gori potvrđuje se praksa prema kojoj su novinari u privatnim medijima u lošijoj poziciji nego novinari u javnima.
Premda dvije trećine radnika u medijima čine žene, u tiskanim medijima još uvijek nijedna žena nije imenovana glavnom urednicom, a ova disproporcija jasno je vidljiva i u menadžerskim strukturama.
Inače, u posljednjih je godinu dana u Crnoj Gori izgubljeno 150 radnih mjesta u medijima. Dva su medija otišla u stečaj dok se preostali bore za opstanak na tržištu, a veliki broj njih je ili pred stečajem ili pred likvidacijom. Ujedno, prema Camović, nijedno zatvaranje medija u Crnoj Gori nije prošlo, a da nije ostao dug prema radnicima, kao što se nije dogodila nijedna kriza poslovanja, a da se radnicima nije smanjila plaća ili podijelili otkazi.