Visoki povjerenik Ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) pozvao je Bugarsku i Tursku da istraže incident koji se dogodio u martu kada su dva Iračanina smrtno stradala uslijed smrzavanja do kojeg je došlo jer su bili imobilizirani zbog toga što im je policija polomila noge.
Podsjetimo, u ovom se slučaju radilo o skupini od minimum 12 iračkih Yazida (Kurda) koji su pokušali ući u Bugarsku preko Turske. Zaustavljeni su na bugarskoj granici gdje su im oduzete privatne stvari i brutalno su pretučeni. Grupa se raštrkala bježeći pred graničnim policijama natrag prema Turskoj, a dvoje od njih preminulo je s turske strane granice od posljedica hipotermije. Treća osoba iz grupe u teškom je fizičkom stanju prevezena u bolnicu u gradu Edirne.
Iz UNHCR-a su kazali kako primaju sve veći broj zahtjeva za međunarodnom zaštitom od nasilnih odbijanja izbjeglica na vanjskim granicama Europske unije. Takvih je svjedočanstava sve više, kažu iz UNHCR-a. Nasilna odbijanja izbjeglica nisu u skladu s politikom azila, no ta je politika u kontradikciji sa onom o zatvaranju europskih granica za izbjeglice. K tome, mnoge izbjeglice prijavljuju da su im novce i privatnu pokretninu zaplijenili granični policajci.
UNHCR je zgrožen zbog smrti imigranata, no dok s jedne strane forsira dvije države da provedu istragu, istovremeno ne apelira na Europsku uniju da otvori svoje granice izbjeglicama. UNHCR time ovaj događaj tretira kao iznimnu posljedicu nepridržavanja procedure graničnih policajaca, međutim, nasilno odbijanje izbjeglica s vanjskih granica EU nisu neregularnosti u ponašanju graničnih policajaca, već posljedica zaoštravanja politike tvrđave Europe i zatvaranja europskih granica izbjeglicama. Primjer zazidavanja tvrđave Europe je i zid kojeg je Bugarska izgradila na granici s Turskom u dužini od 33 km, a na to ove godine planira nadograditi još 82 km. Većina izbjeglica koje stižu na ovu granicu stižu iz ratom devastirane Sirije. Zid je urodio plodom, jer je u 2014. godini zabilježen pad u priljevu izbjeglica od 50 posto, piše Balkan Insight.
UNHCR smatra da granice s vanjskom EU granicom moraju prestati s praksom nasilnog odbijanja imigranata. Država s najdužom vanjskom granicom EU je Hrvatska gdje se točno na dan kada je u elitnom hotelu u centru Zagreba sudjelovao direktor FRONTEX-a – Europske agencije za zaštitu granica Fabrice Leggeri, na graničnom prijelazu Bajakovo dogodila nesreća u kojoj je smrtno stradao migrant iz Sirije, dok su tri njegova druga teško ozlijeđena. Na spomenutoj konferenciji gostovao je i hrvatski ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić, no kako u svom priopćenju ističe Centar za mirovne studije tema konferencije nije bila zaštita ljudskih prava, već tehnička ispunjenja uvjeta za ulazak Hrvatske u Schengenski sustav. Centar za mirovne studije poziva hrvatske vlasti da otvori granice za izbjeglice i druge migrante.