politika
vijest

Korupcija kao instrument širenja tržišnih sloboda

Prema navodima BIRN-a, glasnogovornik albanskog Državnog odvjetništva je najavio reviziju svih procedura oko dodjele koncesije za izgradnju hidroelektrane na rijeci Lengarici u južnoj Albaniji. Koncesija je dodijeljena austrijskoj kompaniji Enso Hydro, odnosno njenoj tvrtki-kćeri u Albaniji Lengarica&Energy. Glasnogovornik je naznačio da će biti ispitani svi koji imaju bilo kakva saznanja o projektu, a pogotovo članovi institucije koja je dodijelila koncesiju i dopustila izgradnju.

Izgradnja hidroelektrane na tom mjestu je ekološki višestruko riskantna i opasna, čega su bili svjesni i državni organi koji su u prvom navratu odbili aplikaciju Austrijanaca za koncesiju tvrdeći da bi se time nepovratno ugrozili kanjon i nacionalni park u blizinu. Sumnje u korupciju je potaknula upravo promjena odluke i dodjela koncesije, bez obzira na to što spomenuti kanjon ima status prirodnog spomenika prve kategorije i što je u tom području zakonom zabranjena gradnja. Iz Enso Hydre poručuju da su svjesni delikatnosti situacije, ali da će procedure izgradnje biti podređenu okolišu koji ničim neće bit ugrožen, tvrdeći da iako će koristiti vodu iz rijeke, neće baš graditi točno u području prve kategorije zaštite. Iz Međunarodne financijske korporacije (IFC), komercijalnog odjela Svjetske banke koji financira projekt u opsegu od 20% investicije pak kažu da su odobrili zajam nakon što je projekt ispitan po njihovim ekološkim standardima.

Ostaje za vidjeti kamo će nas istraga albanskog državnog odvjetništva odvesti, ali s obzirom na podatke i dosadašnju dinamiku dvije stvari su već jasne: korupcija je teško zaobilazan mehanizam pri otvaranju novih prostora profitnog poslovanja, a imunizacija se ne stječe ni po geografskim ni po kulturnim osnovama, već isključivo demokratizacijom i eliminacijom profitne logike proizvodnje.