politika
vijest

HRW: Srpska policija krši prava tražitelja azila i izbjeglica

Foto: © 2015 Emina Ćerimović / Human Rights Watch

Organizacija Human Rights Watch, sa sjedištem u New Yorku, koja se diljem planete bavi zaštitom ljudskih prava objavila je na svojim web stranicama priopćenje u kojem se navodi kako su nakon provedenih intervjua sa tražiteljima azila i izbjeglicama koje dođu do Srbije došli do informacija o tome da srpska policija koristi nedozvoljene nasilne mjere pri kontaktu s ovim društvenim grupama. Tražitelji azila i izbjeglice žale se na nasilne napade, prijetnje, uvrede, ucjene, odbijanje davanja tražene specijalne zaštite za djecu bez pratnje odraslih te odbijanja na granici i vraćanje u Makedoniju ili Bugarsku odakle najčešće dolaze.

Neke obitelji kao i djeca bez pratnje odraslih osoba kazali su kako im nije bilo dozvoljeno podnijeti zahtjev za azilom što se protivi svim međunarodnim ugovorima i konvencijama. Tražitelji azila također navode i neadekvatne mjere smještaja te objašnjavaju da im srpska policija ne osigurava smještaj već čak i po velikim hladnoćama moraju spavati na otvorenom.

Vlasti Republike Srbije morale bi štititi tražitelje azila i izbjeglice, što svakako podrazumijeva i zaštitu djece koja bježe od rata i progona. Posao policije je da ih štiti, a ne zlostavlja. Vlasti bi pod hitno morale spriječiti primjenu policijskog zastrašivanja i zlostavljanja, dok bi odgovorne trebalo procesuirati, kazala je srpska istražiteljica za HRW Emina Ćerimović.

Intervjui na temelju kojih je sastavljeno ovo priopćenje provođeni su u periodu između novembra prošle i januara ove godine na više lokacija u Srbiji i Makedoniji pri čemu je ispitan 81 tražitelj azila ili izbjeglica, a među njima je bilo i 18-ero djece.

Dvadeset migranata i tražitelja azila, među kojima i sedmoro djece starosti od 13 do 17 godina, opisalo je kako policijski službenici u Subotici i oko nje vrše iznude i zlostavljanja. Većina njih su Sirijci ili Afganistanci. Kazali su da ih je policija zaustavljala na ulici ili ih je pronalazila u fabrici Ciglana koja služi kao improvizirani izbjeglički kamp. Oni kažu da ih je policija prisiljavala da im daju novac i mobitele, vrijeđala ih te prijetila nasiljem i deportacijom. Petoro, među kojima ima i djece, izjavilo je da ih je policija tukla, te šutala nogama i udarala šakama. Dvojica su rekla da ih je policija gađala u oči suzavcem, stoji u priopćenju kojeg u cijelosti, uključujući i izjave izbjeglica, možete pročitati na stranicama Human Rights Watch-a.

Predstavnici srpskog MUP-a zasad su se odbili sastati s ljudskopravašima kako bi se nešto poduzelo po ovom pitanju, no organizacija se sastala sa državnim Komesarijatom za izbeglice i migracije, s ombudsmanom, te s predstavnicima nevladinih organizacija, agencije UN za izbeglice, UNHCR i delegacije Evropske unije u Srbiji.