politika
vijest

Sarajevo: premalo sanitarnih inspektora

Foto: kcus.ba

Prema prvim preliminarnim rezultatima bakteriološke analize izvršene na djeci sa simptomima trovanja iz sarajevskih vrtića, čini se da se radi o salmoneli, potvrdila je za Al Jazeeru Azra Dedajić, šefica Službe za odnose s javnošću Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS).

Na Kliniku infektivnih bolesti od srijede je primljeno 121 dijete iz sarajevskih vrtića sa simptomima trovanja – povišena temperatura, povraćanje, dijareja, iscrpljenost i dehidracija. U bolnici je zadržano 35. djece, a situacija se danas polako smiruje, priopćeno je iz klinike. Ne očekuje se daljnje širenje zaraze jer je inkubacijski period 72 sata.

Nakon izbijanja zaraze, Al Jazeera je također provela i kratko istraživanje o uvjetima rada sanitarne inspekcije u kantonu Sarajevo i došla do zabrinjavajućih podataka o svega šest inspektora koji vrše sanitarnu kontrolu svih vrtića, škola, drugih obrazovnih ustanova, restorana i drugih ugostiteljskih objekata, kao i kuhinja u javnim i privatnim ustanovama na području cijelog kantona Sarajevo. Broj je kako piše Al Jazeera potvrđena i u Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove.

Primjera radi, u razdoblju prije rata, kad je broj objekata nad kojima se vrši inspekcija bio znatno niži, na istom je području radilo 27 sanitarnih inspektora. Razlika broja zaposlenih prije i poslije rata rezultat je radikalnog reza u sistematizaciji. Poznat još jedan slučaj od prije nekoliko godina kada je u Sarajevu zbog nekontrolirane hrane obolio veliki broj ljudi zbog nekontrolirane hrane, a takve epidemije pokazatelj su smanjene frekvencije inspektora.

U slučaju vrtića dodatni je problem manjak prostora – vrtići su prekrcani, iznad mogućnosti, a kako je kod djece velika kontagioznost, zaraze se lakše šire. Kako bi se ovakve epidemije ubuduće spriječile, Sarajevo mora ulagati u razvoj prostorne, pedagoške i odgojne kapacitete, kao i u sanitarne uvjete rada svih relevantnih ustanova.