politika
vijest

BiH: Pomor pčela zbog pesticida

Foto: AFP / Eric Feferberg

Zbog prekomjerne i nesistemske upotrebe pesticida, insekticida i herbicida pri zaprašivanju malina, stradavaju cijeli pčelinjaci. Stotine pčelara iz Bugojna apeliraju na malinare da organizirano tretiraju malinjake kemijskim sredstvima, uz obaveznu najavu prije tretmana, kako bi se izbjeglo trovanje pčela u ovoj općini u centralnom dijelu BiH, a koje je posljednjih dana sve masovnije, pišu bosanski mediji.

Vijesti o masovnom umiranju pčela u BiH zbog prekomjernog i nekontroliranog zaprašivanja redovno pune rubrike vijesti. Osim zaprašivanja voćara, pčelarima problem predstavlja i zaprašivanje usjeva, kao i nekontrolirano raskrčivanje šuma koje provode malinari pri proširivanju malinjaka. Manji je problem zaprašivanje usjeva jer se pri tom koriste uglavnom nešto manje štetni pesticidi koji ne izazivaju nužno masovni pomor pčela, no kako su takvi pesticidi skuplji od običnih, štetnijih, sve se češće koriste jeftiniji i štetniji.

No, s razvojem uzgoja malina, problem za pčelare postaje sve veći. Bugojno primjerice trenutno bilježi nagli rast – ove godine čak 300 ljudi s tog područja uzgaja maline. Pčelari stoga apeliraju na malinare da se tretiranje malinjaka kemijskim sredstvima obavlja noću, po mogućnosti da se odvija više-manje istovremeno te uz raniju najavu pčelarima. Primjenom ovih mjera izbjegao bi se pomor pčela.

Pčelari također naglašavaju da malinjaci ne mogu opstati bez pčela, a i pčele imaju korist od malinjaka zbog čega je nužno riješiti problem sa zaprašivanjem. Naime, malinjaci koji se nalaze u blizini pčelinjaka imaju prinose veće i do 80 %, a kvaliteta ploda je višestruko bolja. S druge strane, malinjaci su za pčelinje kolonije veliki izvor peluda. Nedavno osnovano udruženje malinara u Bugojnu pokušat će riješiti problem nekontrolirane upotrebe kemijskih sredstava koji izazivaju trovanje pčela.