Gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić, ponovno je prošlog tjedna otvorio mogućnost privatiziranja dijelova Zagrebačkog holdinga. Kao odgovor na pitanja o Holdingovim trgovačkim društvima, kako prenosi Radio Sljeme, gradonačelnik je odgovorio kako se Zagreb mora pripremiti na “tržišnu utakmicu” te je ideju privatizacije gradske čistoće pokušao prikazati kao nešto potpuno samorazumljivo kazavši: “to da ćemo Čistoću, figurativno govorim sutra…određene djelatnosti…morati staviti na tržište to je isto kao dva i dva – četiri…Lažna solidarnost će biti povijest, prošlost…”
O privatizaciji pojedinih poduzeća iz sustava Zagrebačkog holdinga govorilo se opširno 2013. godine, no snažan otpor bilo kakvim privatizacijama gradskih komunalnih poduzeća dolazio je sa strane sindikata koji djeluju u Holdingu, kao i od kluba zastupnika zagrebačkog SDP-a. Sindikati su tom prilikom podsjetili na katastrofalne posljedice koje su privatizacije komunalnih poduzeća imale u Europi, ali i u Hrvatskoj.
Navodio se tada primjer privatizacije komunalnih službi u Budimpešti čiji su novi vlasnici sredinom devedesetih otpustili većinu radnika i povećali cijenu usluga čija je kvaliteta istovremeno rapidno opala. Nakon nekoliko godina takvo je stanje postalo neizdrživo pa je Budimpešta morala osnovati novo komunalno poduzeće i od privatnog vlasnika otkupiti natrag skupu koncesiju. Sličnni primjeri postoje i u Hrvatskoj. To je na primjer grad Jastrebarsko, gdje je privatna firma Eko-Flor preuzela gradsko poduzeće Komunalac te potom završila u stečaju. Cijene su narasle, radnici su bez plaća, a kvaliteta usluge je upitna. Taj obrazac mogli smo vidjeti i u slučaju Siska i Svete Nedelje gdje je ugovor sa firmom Saubermacher također u konačnici otkazan.
Podsjetimo, Zagrebački holding d.o.o. trgovačko društvo osnovano 2007. godine prema Zakonu o trgovačkim društvima i u 100-postotnom je vlasništvu Grada Zagreba. Sastoji se od 15 podružnica koje obavljaju djelatnosti nekadašnjih gradskih poduzeća, Zagrebački holding d.o.o. vlasnik je i 9 trgovačkih društava /ustanova, a ukupni broj zaposlenih je oko 11.000. Djelatnosti Društva grupirane su u četiri poslovna područja: komunalne djelatnosti (Digitalni grad, Gradska groblja, Tržnice Zagreb, Vodoopskrba i odvodnja d.o.o., Zagrebačke ceste, ZGOS, Zrinjevac), prometne djelatnosti (ZET i Zagreb parking), tržišne djelatnosti (Čistoća, AGM d.o.o. , Centar d.o.o., Vladimir Nazor, Zagrebački velesajam, Autobusni kolodvor, GSKG d.o.o., Robni terminali, Stanogradnja, Zagreb plakat d.o.o., Zagreb Arena d.o.o. , Zagrebačka stanogradnja d.o.o. i Gradske ljekarne.) i energetske djelatnosti (Gradska plinara Zagreb d.o.o. i Gradska plinara Zagreb-Opskrba d.o.o.).