politika
vijest

Crnogorski poslodavci protiv zakona o strancima

Foto: AFP

Unija poslodavaca Crne Gore pozdravila je odluku o odlaganju primjene novog zakona o strancima do kraja turističke sezone, dovodeći usput u pitanje njegovu primjenjivost u praksi i nakon nje. “Odlaganje primjene ovog zakonskog rješenja treba posmatrati kao pokazatelj spremnosti Vlade da pomogne rasterećenju privrede, očuvanju održivosti preduzeća i razvoju preduzetništva – posebno malih i srednjih preduzeća”, tvrde poslodavci sugerirajući tim da je kronični nedostatak radne snage jedno od glavnih ograničenja domaće privrede. No novi zakon, sada odgođen na zahtjev poslodavaca, zapravo je namjeravao upravo potaknuti bolji “biznis ambijent” i stimulirati investicije.

Najveći dio promjena zakona koji se načelno bavi širokom temom stranaca u zemlji zapravo se odnosi na vrlo specifičnu kategoriju “stranaca” – kupce luksuznih odmarališta i turističkih kompleksa koje crnogorska vlada nastoji izgraditi u priobalju. Zakonom je omogućeno strancima da “neometano koriste svoju nekretninu”, odnosno da u zemlji borave bez posebne regulacije ukoliko su vlasnici neke nekretnine. Abid Crnovršanin, direktor nadležne uprave pri Ministarstvu unutrašnjih poslova je prilikom predstavljanja zakona u februaru ove godine objasnio da ta mjera “istovremeno stimuliše i priliv stranog kapitala kroz nova ulaganja”.

Zemlja za strance

No nezadovoljstvo poslodavaca zapravo je izazvala druga mjera istog zakona – ona koja propisuje da poslodavci ne smiju zapošljavati strance ako na lokalnom zavodu za zapošljavanje postoji registrirana nezaposlena osoba s istim kvalifikacijama. Ta je mjera izazvala osobito nezadovoljstvo turističkih tvrtki koje u ljetnim mjesecima zapošljavaju sezonce iz BiH i Srbije. No prigovori su išli i u drugom smjeru: Montenegro Biznis Alijansa, još jedna lobistička grupa domaćih poslodavaca, požalila se kako će nemogućnost dovođenja stranaca na ključne direktorske pozicije ozbiljno ugroziti motivaciju stranih investitora da ulažu u zemlju.

Paradoks ovih prigovora je taj što otvaraju pitanje zašto se uopće potiču investicije ako ne da bi se zaposlilo lokalno stanovništvo? Osobito s obzirom da u drugom slučaju udruga koja formalno postoji da štiti “domaći kapital” zapravo lobira za interese strane konkurencije. Doduše paradoks pri tome nije ništa veći od onog po kojem se općenito državno stimuliranje izgradnje privatnih i zatvorenih odmarališta za strance – što je glavna strategija crnogorskog turizma – smatra ulaganjem u razvoj zemlje.