Antidampinške carine koje je Europska unija uvela na uvoz transformatorskog lima iz Japana, Kine, Koreje, Rusije i SAD-a dovele su do značajnog povećanja cijena transformatorskog lima, nestašice transformatorskog lima visoke kvalitete (HiB) i neizvjesnosti vezanih za nabavne cijene, rokove dostave i količine dostupne sirovine. Time su najviše pogođeni europski proizvođači koji koriste napredna tehnološka rješenja i transformatorski lim najviše kvalitete, među kojima je i Končar D&ST, kazali su iz uprave ove hrvatske tvornice.
Podsjetimo, smatra se da roba dampirana ako je cijena po kojoj se ona izvozi u EU niža od cijene (“normalne” vrijednosti) usporedivog proizvoda po kojoj se on, uz uobičajene trgovačke uvjete, prodaje unutar zemlje izvoznice.
Iz Končara upozoravaju da bi u slučaju da privremene antidampinške carine postanu trajne, postojala opravdana bojazan da će to imati za posljedicu premještanje transformatorske industrije izvan granica Europske unije i zatvaranje radnih mjesta povezanih sa proizvodnjom transformatora u Europskoj uniji. Pri tom je također ugroženo i 1.700 radnih mjesta koliko ih je u Končaru u proizvodnji transformatora, no uz njih su vezana i brojna druga radna mjesta, te ukupan broj ugroženih radnih mjesta doseže 5.000, od čega samo u Međimurju Končar broji 2.000 kooperanata, dok su preostala radna mjesta smještena u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji. Hrvatska proizvodi najviše transformatora po stanovniku na svijetu, dodaju u Končaru.
Provedbena Uredba Komisije (EU) 2015/763, stupila je na snagu 14. svibnja 2015. godine, a njom se uvode privremena zaštitna carina koje za transformacijski lim iz Japana iznose 35,9 posto, za onaj iz Kine 28,7 posto, iz Koreje 22,8 posto, iz Rusije 21,6 posto, a iz SAD-a 22 posto. Uredba je donesena sa svrhom zaštite četiri europska proizvođača transformatorskog lima, okupljenih u udruzi Europske federacije proizvođača željeza i čelika (EUROFER). Privremene carine će se primjenjivati u periodu od narednih 6 mjeseci, nakon čega će biti odlučeno hoće li biti uvedene konačne antidampinške carine.
S obzirom da se u transformatorskoj industriji ugovori sklapaju za duže vremenske periode i sa fiksnim cijenama, uvođenje antidampinških carina će negativno utjecati na profitabilnost transformatorske industrije, upozoravaju iz Končara.
Ovom mjerom proizvođači transformatora izvan Europske unije dobivaju dodatnu komparativnu prednost u odnosu na europske proizvođače i postaju još konkurentniji svojim troškovima proizvodnje u odnosu na europske proizvođače. Ova i prateća joj industrija u EU zapošljavaju više od 285 tisuća radnika. Kako je na press konferenciji održanoj u petak kazao predsjednik Uprave Končara – Darinko Bago, o ovom problemu Končar izvijestio i hrvatske europarlamentarce, koji su jednoglasno podržali domaću industriju i zatražili pojašnjenje od Europske komisije, no prije no što im je odgovoreno, odluka o carinama je već bila donesena.