politika
vijest

Županijski sud u Zagrebu zabranio štrajk u HŽ-u

Foto: Wikipedia / HŽ_6111 serija

Sindikat strojovođa Hrvatske (SSH) za srijedu 27. svibnja bio je najavio štrajk zbog nepoštivanja Kolektivnog ugovora (KU) i kršenja zakonskih odredbi. Uprava HŽ – Putnički prijevoz po hitnom je postupku podigla sudsku tužbu na Županijskom sudu u Zagrebu koji je zabranio današnji štrajk.

Prema ocjeni Suda, s obzirom na to da postoji opća zabrana upravljanja neispravnim vozilima, a odgovornost za nepoštivanje takve zabrane nalazi se u domeni kazneno-pravne i prekršajne odgovornosti poslodavca Sindikat se umjesto na štrajk upućuje na podizanje sudskih tužbi i inspekcijskih prijava protiv Uprave. SSH je najavio poduzimanje svih mjera koje je sud preporučio u odluci.

Sindikat je također najavio štrajk solidarnosti s radnicima trgovačkog društva Uljanik Tesu za petak 29. svibnja 2015. u trajanju od sat vremena od 14 – 15h prilikom čega će stati svi vlakovi u Hrvatskoj. SSH poziva sve radnike na solidarnost i najavljuje daljnje industrijske akcije.

Podsjetimo, štrajk je bio najavljen zbog nepoštivanja većeg broja članaka iz KU. Sindikat smatra da “poslodavac namjerno krivo interpretira odredbe kolektivnog ugovora koje govore o privremenom obavljanju poslova drugog radnog mjesta pa strojovođe upućuje u druga mjesta rada, a sve kako bi prikrio svoje namjerne greške u proračunu potrebe za radno mjesto strojovođe”.

Manjak strojovođa i neispravna vozila

Suprotno odredbama KU poslodavac uvodi prekovremeni rad isključivo zbog nedostatka radnika u određenim mjestima rada, što ne predstavlja izvanredne, nepredvidive i nužne situacije utvrđene Zakonom o radu. Prema mišljenju Sindikata, prekovremeni rad zbog nedostatka strojovođa za izvršenje voznog reda nije izvanredna, nepredvidiva i nužna situacija utvrđena Zakonom o radu, čime su narušeni socijalni interesi radnika.

Problem je i korištenje godišnjeg odmora jer se “radnicima se ne uručuje pisana obavijest o korištenju godišnjeg odmora i nakon niza upozorenja upućenih poslodavcu od strane sindikata, a niti se radnicima omogućuje korištenje godišnjeg odmora sukladno planu korištenja GO; u mnogo slučajeva poslodavac upućuje radnika na korištenje godišnjeg odmora u trajanju od jedan, dva ili tri dana.

Manjak radnika je očito toliko velik da je, upozorava Sindikat “poslodavac je pokušao protuzakonito isplatiti naknadu strojovođama kako ne bi koristili godišnji odmor, a kada je u tome spriječen odlučio je privremeno ukinuti vlakove i umjesto njih uvesti autobuse što direktno šteti gospodarskim i socijalnim interesima radnika koje zastupa Sindikat”. Godišnji odmor se u velikom broju slučajeva ne koristi u kalendarskoj godini za koju pripada radniku, nego se prenosi u sljedeću, pri čemu je prvi dio godišnjeg odmora je često kraći od dva tjedna,

Osim iscrpljenosti strojovođa uzrokovane prekomjernim radom i manjkom dana odmora, Sindikat se također žali i na loše tehničko stanje vozila koja izravno utječe na sigurnost strojovođa ali i prometa općenito.