Grčka nastavlja višemjesečne pregovore sa svojim vjerovnicima uoči novog roka za isplatu 300 milijuna eura Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) predviđenog za 5. lipnja. Iako je početkom tjedna velik dio medija najavio kako Grčka neće moći uplatiti taj iznos te da će morati proglasiti bankrot, sudeći prema izjavama europskog povjerenika za ekonomska pitanja Pierrea Moscovicija i predsjednika komisije Jean-Claude Junckera jučer i danas, čini se da je ta mogućnost za sada otklonjena.
Unatoč tome opasnost od bankrota nastavlja visiti nad vladom sa svakim novim rokom za isplatu. Grčka stoga nastoji dogovoriti privremene odgode otplata no taj ustupak MMF i EK uvjetuju diktiranjem unutrašnjih politika u Grčkoj suprotnih programu na temelju kojeg je aktualna vladajuća stranka dobila izbore. Konkretno, tijekom razgovora ovog vikenda MMF je zahtijevao daljnja pogoršanja zakonske zaštite radnika koje bi posredno vodilo i smanjenju nadnica, kao i izravno smanjenje postojećih mirovina.
No politike štednje na siromašnima da bi se otplatili dugovi koji su između ostalog nagomilani sumnjivim i nepotrebnim kupnjama za vrijeme prošlih vlada (koje su uživale veliku potporu i povjerenje vjerovnika) upravo su razlog zbog kojeg su te vlade izgubile izbore. Nova je vlada najavila da će umjesto toga nastojati otplatiti dugove progresivnim oporezivanjem (većim oporezivanjem najbogatijih) kao i borbom protiv poreznih prijevara.
Posljednje istraživanje javnog mnijenja je pokazalo kako samo 10% ispitanih smatra kako bi postojeću vladu trebalo smijeniti. U usporedbi s tim, “tehničku vladu” Lukasa Papademosa koja je krajem 2011. godine postavljena bez izbora kako bi se zadovoljili vjerovnici smijeniti je htjelo čak 71% birača.