Vlada Republike Srpske i zvanično je odustala od ranije najavljenog “poreza za bogate”, javlja banjalučka Alternativna televizija (ATV). Progresivne stope poreza, prema kojima bi najviše poreza na dohodak plaćali oni s najvećim prohodima, najavio je ministar financija entiteta Zoran Tegeltija još u aprilu 2013. godine. Mjera je tada uspoređivana sa sličnim porezima koje je uveo francuski predsjednik François Hollande, a njezinoj primjeni se trebalo pristupiti paralelno s uvođenjem novog Zakona u radu (ZOR) i promjenama koje on donosi. Unatoč novom ZOR-u, progresivno oporezivanje više se ne spominje.
Dapače, iako se ta tema potezala sve do prošlogodišnjih izbora, predsjednica Vlade Željka Cvijanović je u ponedjeljak potvrdila kako se o tome ozbiljno ne razmišlja riječima: “Nismo sada radili, nismo pripremili nikakva rješenja.” Izjava i premijerkina iznenađenost sugeriraju kako predložene promijene nikada nisu ni bile ozbiljno na dnevnom redu. No kako saznaje ATV, u vladi tvrde da za ranije najave “trenutno ne postoje uslovi” te kako su bili prisiljeni odustati od svog plana zbog protivljenja Asocijacije privrednika koja tvrdi kako bi oporezivanje bogatih “dodatno opteretilo realni sektor”.
Istodobno, najveća primanja prošlog mjeseca u RS je ostvario “radnik u finansijskom poslovanju” u iznosu od 76.000 maraka (skoro 40.000 evra), a najviša primanja ikada zabilježena u ovom entitetu ostvario je 2011. godine jedan zaposlenik “mikrokreditne organizacije” (tzv. zelenašenje) u iznosu od 220.000 maraka, odnosno preko 110.000 evra. Oba entiteta BiH trenutno imaju iste stope poreza na dohodak, a njihovi porezni sustavi spadaju među one u Evropi koji najviše privilegiraju bogate.